skip-navigation

글로벌 링크

Leading 21st Century Sokcho City Council that Represents Citizens’ Voices

We will do our utmost to build the best municipal council by reflecting valuable opinions of citizens in our daily operations.


Council History

HISTORY

  • The 1st(1990 ~ 1995)

    • 1990.09.21
      Sokcho opened city council
    • 1991.03.26
      Elected the 1st Sokcho city councilors
    • 1991.04.15
      Opened the 1st Sokcho city Council (13 councilors)
      Elected the 1st-term chairman group
      (Chairman Pak Young gun, Vice Chairman Jang Dong hee)
    • 1993.03.16
      The by-election was held to replace Geumho-Dong Councilor Ann Guk jun (paseed way during his term) elected Councilor Kim Jong su
    • 1993.04.14
      Elected 1st 2nd-term chairman group
      (Chairman Jang Hun young, Vice Chairman Lim Ho sung)
    • 1993.11.12
      The by-election was held to replace Domun-Dong Councilor Park Yong kwon (passed away during his term) elected Councilor Oh Jin tae
    • 1994.07.21
      Formed standing committee (Steering committee, Home affairs committee and social construction committee) Elected officials of Standing committee
      (Steering committee Yun Jong gu, Home affairs Han Young hwan, Social construction committee Yo Suk chang)
  • The 2nd(1995 ~ 1998)

    • 1995.06.27
      Elected the 2nd Sokcho city councilors
    • 1995.07.06
      Opened the 2nd Sokcho city council (14 councilors)
      Elected 2nd 1st-term chairman group (Chairman Lim Ho sung, Vice chairman Han Young hwan)
      Elected officials of standing committee (Steering committee Jung Young hae, Home affairs Kim Jong su, Social construction committee Pak Hak sung)
    • 1997.01.06
      Elected 2nd 2nd-term chairman group (Chairman Kim Jong su, Vice Chariman Han Young hwan) Elected officials of standing committee (Steering committee Jun Sang ik, Home affair Pak Hak sung, Socialconstruction Kim Kang su)
    • 1997.01.30
      The by-election was held to replace Domun-Dong Councilor Kim Min sik (paseed away during his term) elected Councilor Lee Mu jun
  • The 3rd(1998 ~ 2002)

    • 1998.06.04
      Elected the 3rd Sokcho city councilors
    • 1998.07.06
      Opened the 3rd Sokcho city council (8 councilors) Elected 3rd 1st-term chairman group (Chairman Pak Hak sung, Vice Chairman Sin chul)
    • 2000.06.28
      Elected 3rd 2nd-term chairman group
      (Chairman Sin Chul, Vice Chairman Joe Kyung sik)
  • The 4th(2002 ~ 2006)

    • 2002.06.13
      Elected the 4th Sokcho city councilors
    • 2002.07.05
      Opened the 4th Sokcho city council (7councilors) Elected 4th 1st-term chairman group (Chairman Choi Jun jip, Vice Chairman Kim Sung keun)
    • 2004.07.02
      Elected 4th 2nd-term chairman group (Chairman Kim Jung han, Vice Chairman Pak Myeong su)
  • The 5th(2006 ~ 2010)

    • 2006.05.31
      Election the 5th Sokcho city councilors
    • 2006.07.06
      Opened the 5th Sokcho city council (7councilors)
      - Election district “Ga” : Kim Byung wook, Kim Sung geun, Kim Jin ki
      - Election district “Na” : Kim Kang soo, Kim Myung dong, Hong Woo gil
      - Propositional representation : Lee Geum ja

      Elected 5th 1st-term chairman group
      (Chairman Hong Woo kil, Vice Chairman Kim Myung dong)

    • 2008.07.01
      Elected 5th 2nd-term chairman group
      (Chairman Kim Seung keun, Vice Chairman Kim Jin ki)
    • 2010.03.26
      The 2nd term chairman of the 5th Kim Seung keun resigned
  • The 6th(2010 ~ 2014)

    • 2010.06.02
      Elected the 6th Sokcho city councilors
    • 2010.07.07
      Opened the 6th Sokcho city council (7councilors)
      - Election district “Ga” : Kim Il seok, Park Myoung soo, Kim Jin ki
      - Election district “Na” : Kim Gang soo, Hong Woo gil, Bang Dae sik
      - Propositional representation : Jeong Kyoung sook

      Elected 6th 1st-term chairman group
      (Chairman Kim Gang soo, Vice Chairman Kim Il seok)

    • 2012.07.07
      Elected 5th 2nd-term chairman group
      (Chairman Park Myoung soo, Vice Chairman Jeong Kyoung sook)
    • 2013.12.26
      6th Kim Gang su resigned
  • The 7th(2014 ~ 2018)

    • 2014.06.04
      Election of the 7th Sokcho City Council members
    • 2014.07.04
      The opening of the 7th Sokcho City Council (with 7 council members)
      - Electoral District “Ga” : Jingi Kim, Myeongsu Park, Seonik Sin
      - Electoral District “Na” : Jonghyeon Choi, Ryeonggeun Choi, Jonghui Kim
      - Proportional Representative : Yeonghui Gang

      Election of the chairman and vice chairman for the second-half term
      (Chairman : Jingi Kim, Vice Chairperson : Jonghui Kim)

  • The 8th(2018 ~ 2022)

    • 2018.07.03
      Election of the 8th Sokcho City Council members
    • 2018.07.03
      The opening of the 8th Sokcho City Council (with 7 council members)
      - Electoral District “Ga” : Seonik Sin, Wonwook Bang, Jeongho Gang
      - Electoral District “Na” : Jonghyeon Choi, Hyejeong Yu, Myeonggil Kim
      - Proportional Representative: Yeongsun Lee

      Election of the chairman and vice chairman for the first-half term
      (Chairman : Jonghyeon Choi, Vice Chairperson : Yeongsun Lee)

    • 2020.07.03
      Election of the chairman and vice chairman for the second-half term
      (Chairman : Seonik Sin, Vice Chairperson : Wonwook Bang)